SKŁADNIKI
6 kwietnia 2016
ENDOMETRIOZA A PŁODNOŚĆ
6 kwietnia 2016

CHOROBA TARCZYCY HASHIMOTO A PŁODNOŚĆ

 
Choroba tarczycy Hashimoto jest powszechną odmianą chronicznego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Jest to choroba auto immunologiczna tarczycy w której organizm sam wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko zdrowym komórkom tarczycy, niszcząc je. Konsekwencją jest znaczące obniżenie wytwarzania hormonu tarczycy (niedoczynność tarczycy lub hipotyreoza). Rzadziej, choroba Gravesa jest związana z wytwarzaniem przeciwciał skierowanych przeciwko cząsteczkom sygnałowym na powierzchni komórek tarczycy, skutkiem czego komórki tarczycy produkują nadmierną ilość hormonów tarczycy (nadczynność tarczycy lub hipertyreozę). Jednak w dłuższej perspektywie, u wielu pacjentów może wystąpić również niedoczynność tarczycy.
 

Upośledzenie płodności:

Pacjenci mogą pomóc w leczeniu:

Ta dysfunkcja produkcji hormonów może znacząco upośledzić płodność: pacjenci doświadczają problemów z zajściem w ciążę, wzrasta również ryzyko poronienia. Na szczęście, leczenie płodności może pomóc w osiągnięciu zdrowej ciąży.
Pacjentki mogą same podnieść wskaźniki sukcesu leczenia niepłodności poprzez utrzymywanie zdrowego stylu życia oraz zdrowej diety, która uwzględnia pewne cechy choroby.

Dieta uboga w jod:

Selen:

Zgodnie z badaniami naukowymi, nadmierna ekspozycja jodu pogarsza przebieg choroby a z drugiej strony dieta z małą zawartością jodu może powodować poprawę. Stąd pacjentom z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy zaleca się odrzucić jodowaną sól kuchenną. Wszelkie suplementy diety powinny być również wolne od jodu.
Gleby w Europie są ubogie w selen. W rezultacie rośliny uprawiane na tych glebach a tym samym żywność z niej wytwarzana ma niską zawartość selenu. Badania pokazują, że suplementacja selenem u pacjentów z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy może korzystnie wpłynąć na objawy.

Stres oksydacyjny i przeciwutleniacze

Witaminy z grupy B

Choć, przyczyny ujawnienia się choroby nie zostały do końca poznane, najnowsze badania wskazują, że ważnym czynnikiem jest stres oksydacyjny. Stres oksydacyjny może również pogarszać jakość oocytów, co jest szkodliwe dla właściwego rozwoju embrionalnego. Stąd eksperci zalecają upewnić się, że dostarczane są odpowiednie ilości antyoksydantów. Stres, palenie papierosów i złe nawyki żywieniowe są sytuacjami podczas których uzupełnianie przeciwutleniaczy jest wskazane i może pozytywnie wpływać na objawy autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.
Pacjenci z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy mają często zwiększone ryzyko niedoboru witaminy B12. Szczególnie przy planowaniu poczęcia może to być problemem, ponieważ witamina B12 jest nie tylko ważna przy podziałach komórki, ale razem z innymi witaminami z grupy B jest niezwykle potrzebna do metabolizmu homocysteiny. Dlatego eksperci rekomendują pacjentom z zapaleniem tarczycy suplementację witaminami z grupy B.