TRZY MIESIĄCE ZMIENIAJĄ WSZYSTKO
6 kwietnia 2016
RADY/PORADY DLA KOBIET
6 kwietnia 2016

JAKOŚĆ NASIENIA

 
Męska płodność zależy od zdolności plemników do skutecznego zapłodnienia komórki jajowej. Kompleksowa analiza nasienia, znana jako spermiogram, stanowi ważny krok do oceny męskiej płodności. Spermiogram jest mikroskopową analizą nasienia w laboratorium. Badanie jest szybkie, proste i nie inwazyjne. Więcej informacji na jego temat uzyskasz u swojego urologa lub androloga.
 

PRZED ANALIZĄ:

Dla zachowania ważności badania, nasienie jest badane po dwóch, trzech dniach abstynencji seksulanej. Próbka jest pobierana bezpośrednio do sterylnego pojemnika. Nie jest zalecanie używania normalnych prezerwatyw, jako że większość z nich pokryta jest substancjami plemnikobójczymi, które są zabójcze dla plemników. Próbka nasienia musi być przeanalizowana w laboratorium w czasie od 30 minut do jednej godziny od jego pobrania. Dłuższy czas oczekiwania lub ochłodzenie ejakulatu może zaszkodzić plemnikom, dlatego, analizę powinno się rozpocząć bezpośrednio po upłynnieniu nasienia, które zazwyczaj następuje po 15 - 30 minutach. Analiza skupia się na mikroskopowej ocenie plemników dotyczącej ich koncentracji, ruchliwości i kształtu.

SPERMIOGRAM: WARTOŚCI WEDŁUG WHO:Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia WHO służą do oceny speriogramu. Wytyczne te zostały ostatnio zmienione przez WHO. Sprawdź proszę nowe wartości standardowe dla prawidłowego spermiogramu w poniższej tabeli:

Standartowe wartości dla Speriogramu (WHO)
Objętość ejakulatu: ≥ 1,5 ml
Wartość Ph: ≥ 7,2
Koncentracja plemników: ≥15 milionów plemników na ml
Całkowita liczba plemników: ≥ 39 milionów plemników
Ruchliwość: ≥32% o ruchu progresywnym, >/40% ruchliwych
Morfologia: > 4% o normalnym kształcie
Procent żywych plemników(test eozynowy): ≥ 58%
Przeciwciała anty plemnikowe (MAR): < 50% plemników z cząstek przyłączonych
Leukocyty: < 1 milion na ml

OBJĘTOŚĆ:

Normalnie objętość próbki nie wpływa na płodność. To liczba plemników w nasieniu jest ważna.

WARTOŚĆ PH:

Zazwyczaj próbka powinna mieć odczyn pH zasadowy. Kwasowe pH może zabijać plemniki.

KONCENTRACJA (CZASAMI OKREŚLANE JAKO LICZEBNOŚĆ):

Aby dowiedzieć się jak dużo plemników jest obecne w nasieniu, określona objętość nasienia jest wprowadzana do specjalnej komory, a plemniki są liczone pod mikroskopem. Jako wynik podaje się całkowite stężenie plemników.

RUCHLIWOŚĆ:

Według wytycznych WHO, plemniki są klasyfikowane na trzy kategorie zgodnie z rodzajem ich ruchu: Plemniki o ruchu progresywnym,plemniki ruchliwe oraz nieruchliwe, które nie poruszają się wcale. Jakość nasienia uznaje się za prawidłową, jeśli co najmniej 40% plemników się rusza.

MORFOLOGIA:

Opisuje kształt plemnika i jest ważnym aspektem w ocenie płodności. Plemnik składa się z główki, wstawki i witki. Główka składa się z jądra z DNA, otoczonego od przodu akrosomem, który zawiera enzymy niezbędne do penetracji żeńskiej komórki jajowej. Wstawka zawiera wiele mitochondriów, produkujących energię wykorzystywaną do podróży przez kanał szyjki macicy, macicę i jajowody. Witka wykonuje mocne ruchy, które napędzają plemniki. Co najmniej 4% wszystkich plemników musi mieć prawidłową morfologię dla dobrej jakości nasienia zgodnie z kryteriami WHO.

ŻYWOTNOŚĆ:

Plemniki mogą żyć, ale się nie poruszać. Specjalistyczna technika barwienia z użyciem eozyny stosowana jest w celu określenia odsetka żywych plemników. Eozyna przenika przez błony komórkowe martwych komórek, skutecznie je barwiąc. Błona komórkowa żywych komórek jest nieprzenikalna dla eozyny, pozostawiając żywe komórki niezabarwione.

PRZECIWCIAŁA ANTY-PLEMNIKOWE:

Niektórzy mężczyźni mogą produkować przeciwciała przeciwko własnym plemnikom. T1e przeciwciała mogą zmniejszać płodność na wiele sposobów. Mogą one utrudniać ruch plemników przez śluz szyjki macicy kobiety, hamować wiązanie plemnika z komórką jajową i/ lub jego wnikanie do komórki jajowej. Obecność tych przeciwciał jest wykrywana przez test zwany reakcją mieszanych antyglobulin (MAR).

BIAŁE CIAŁKA KRWI (LEUKOCYTY):

Nasienie może zawierać wysoką liczbę białych ciałek krwi, które mogą wskazywać na infekcje lub zapalenie. Obecność białych krwinek jest uznawana za znaczącą, jeśli jest więcej niż jeden milion w każdym mililitrze ejakulatu.

UPŁYNNIENIE NASIENIA:

Według WHO, upłynnienie nasienia powinno nastąpić w ciągu 15 do 30 minut po ejakulacji. Jeśli proces ten trwa dłużej, płodność może być osłabiona, ponieważ plemniki mogą nie być zdolne do dotarcia do celu wystarczająco szybko.

SPECJALISTYCZNE TESTY NASIENIA:

W trakcie leczenia niepłodności, specjalistyczne badania mogą być potrzebne do wyboru odpowiednich plemników do zapłodnienia. Niektóre kliniki oferują badanie nasienia w specjalnych mikroskopach o wysokiej rozdzielczości (MSOME) lub testy wiązania przy użyciu szalek petriego pokrytych kwasem hialuronowym (PICSI). Inne testy są przeznaczone do badania integralności DNA plemników (Halo-test).

ZMNIEJSZONA JAKOŚĆ NASIENIA:

Główną przyczyną męskiej niepłodności jest zmniejszona jakość nasienia w zakresie zmniejszenia liczebności plemników (oligozoospermia), obniżonej ruchliwości plemników (astenozoospermia), lub nieprawidłowej morfologii (tetrazoospermia).

Niestety męskie problemy z płodnością często są spowodowane przez kombinację tych czynników i czasami pacjent może cierpieć na wszystkie trzy problemy jednocześnie.

Referencje:

Światowa Organizacja Zdrowia. Instrukcja laboratoryjna do badania nasienia spermy-człowieka i śluzu szyjki macicy interakcji, 4th ed. Cambridge, Cambridge University Press, 1999

WHO. Instrukcja laboratorium do badania i przetwarzania nasienia człowieka. Piąta edycja, Data wydania: 2010 ISBN: 978 92 4 154778 9