CHOROBA TARCZYCY HASHIMOTO A PŁODNOŚĆ
6 kwietnia 2016

SKŁADNIKI

 

Naukowo udowodnione działanie każdego ze składników suplementów wspomagających płodność Fertilovit ®

 

WITAMINA C:

Witamina C, jak również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witamina E, są przeciwutleniaczami, chroniącymi komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym. Badania wykazały, że stres oksydacyjny nasila reakcję immunologiczną skierowaną przeciwko komórkom tarczycy, a przyjmowanie antyoksydantów może korzystnie zmniejszyć objawy autoimmunologicznej choroby tarczycy. Witamina C jest również ważna, ponieważ pomaga w przyswajaniu żelaza. Jednakże kobiety powinny unikać wysokich dawek witaminy C, ponieważ mogą one wysuszać płyn szyjki macicy, uniemożliwiając plemnikom dotarcie do komórek jajowych. Dlatego suplementy diety Fertilovit ® zawierają zrównoważoną dawkę witaminy C, która jest uwalniana w sposób przedłużony, zapewniając jej pozytywny wpływ na wiele godzin.

CYNK:

Cynk jest jednym z niezbędnych pierwiastków śladowych, co oznacza, że organizm nie może go samodzielnie produkować, ale musi być dostarczany poprzez codzienną dietę. Stwierdzono, że niedobory cynku są bardzo częste nawet w krajach zachodnich, co może być spowodowane faktem, że ciało nie może magazynować tego pierwiastku. Cynk odgrywa kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek. Układ odpornościowy, układ hormonalny jak również ważne enzymy antyoksydacyjne wymagają cynku do właściwego funkcjonowania. Dodatkowo cynk ma zasadnicze znaczenie dla syntezy kwasów nukleinowych DNA i RNA, które są niezbędne w czasie podziału komórki, naprawie tkanek oraz w czasie rozwoju zarodka. Na zakończenie, informacja nie mniej ważna: cynk jest potrzebny do metabolizmu hormonów tarczycy.

WITAMINA E:

Właściwości przeciw utleniające witaminy E wspomagają zdrowie oocytów, przez co skutecznie chronią te wrażliwe komórki przed szkodliwym wpływem stresu oksydacyjnego.

NIACYNA:

Niacyna należy do witamin z kompleksu grupy B. Jest ona obecna we wszystkich żywych komórkach i może być gromadzona w wątrobie. Stanowi podstawowy składnik budulcowy wielu koenzymów i bierze udział w kluczowych procesach przemiany materii. Dodatkowo posiada właściwości antyoksydacyjne.

WITAMINA B1:

Tiamina lub witamina B1 to rozpuszczalna w wodzie witamina niezbędna do pracy układu nerwowego.

WITAMINA B2:

Witamina B2 lub ryboflawina jest nazywana w potocznym języku „witaminą wzrostu”. Jest ważnym prekursorem koenzymów, a tym samym odgrywa ważną rolę w metabolizmie.

WITAMINA B5:

Witamina B5 lub kwas pantotenowy jest niezbędny do tworzenia koenzymu A. Koenzym A odgrywa istotną rolę w metabolizmie. Jest zaangażowana w syntezę i rozpad węglowodanów, tłuszczy i białek, oraz ma zasadnicze znaczenie w produkcji cholesterolu. Cholesterol jest niezbędny do syntezy hormonów steroidowych, z których wiele jest niezbędnych do właściwego działania układu rozrodczego.

WITAMINA B6:

Witamina B6 jest tradycyjnie używana do łagodzenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy. Ostatnie badania wykazały jej znaczenie dla zdrowia reprodukcyjnego przez zaangażowanie witaminy B6 w szlaku homocysteiny. Homocesteina jest potencjalnie szkodliwym aminokwasem, i witamina B6 jest potrzebna do jej rozkładu na inne, nieszkodliwe cząsteczki. Niedobór witaminy B6 jest związany z hiperhomocysteiną, co pogarsza płodność oraz właściwe działanie łożyska.

WITAMINA B12:

Najnowsze badania wykazały, że suplementacja witaminą B12 może sprzyjać płodności i zmniejszać ryzyko poronienia. Tak jak witamina B6, jest potrzebna do rozkładu homocysteiny. Ostatnie badania z 2006 roku wykazały, że pacjenci z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy mają zwiększone ryzyko niedoboru witaminy B12.

WITAMINA D3:

Wśród innych witamin, D3 jest istotna w metabolizmie wapnia i fosforu, a zatem niezbędne do wzrostu kości. Ponadto jest potrzebna do rozwoju i pracy układów nerwowego i mięśniowego.

KWAS FOLIOWY:

Kwas foliowy jest bardzo delikatny, i łatwo ulega zniszczeniu w trakcie przechowywania i gotowania, dlatego jego braki są dość powszechne, mimo iż owoce i warzywa są bogate w kwas foliowy. Niedobór kwasu foliowego związany jest z zaburzeniami neurologicznymi jakimi jak rozszczep kręgosłupa. Kwas foliowy ma właściwości antyoksydacyjne oraz jest niezbędny w szkalu metabolicznym homocysteiny. Homocysteina jest potencjalnie toksycznym aminokwasem, jednak może być rozłożona na nieszkodliwe cząsteczki przy pomocy kwasu foliowego, witaminy B6 i witaminy B12. Wzrost poziomu homocysteiny powiązany jest z bezpłodnością, upośledzeniem funkcji łożyska, a nawet zwiększeniem ryzyka poronienia.

BIOTYNA:

Biotyna należy do kompleksu witamin typu B. Jest składnikiem enzymów, zaangażowanych w kluczowe ścieżki przemiany materii. Znane jest również jej zaangażowanie w epigenetyczną regulację funkcji genów. Badania nad zwierzętami wykazały, że niedobór biotyny jest powiązany ze spadkiem płodności i wzrostem ryzyka wad rozwojowych.

MAGNEZ:

Niedobór magnezu nie jest niczym niezwykłym w trakcie ciąży. Jest to spowodowane z jednej strony zwiększeniem wydalania magnezu, z drugiej strony podniesionym zapotrzebowaniem dziecka na magnez. Pierwszym objawem niedoboru magnezu mogą być skurcze łydek, ale mogą również obejmować nadpobudliwość mięśnia macicy. Najgorszą możliwą konsekwencją niedoboru jest przedwczesny poród.

ŻELAZO:

Żelazo, będące głównym składnikiem hemoglobiny, jest uważane za niezbędne jako substancja odżywcza krwi. Jest również potrzebne do normalnego metabolizmu hormonów gruczołu tarczycy. Niedoczynność tarczycy często wiąże się ze zmniejszoną absorpcją żelaza, co prowadzi do ryzyka jego niedoboru. Kobiety z niedoborem żelaza mają podwyższone ryzyko upośledzenia płodności. Dodatkowo eksperci zalecają, by sprawdzić poziom żelaza przy planowaniu poczęcia, ponieważ zapotrzebowanie na żelazo wzrasta w okresie ciąży.

SELEN:

Badania pokazują, że suplementacja selenem może poprawiać objawy choroby Hashimoto. Selen jest potrzebny do metabolizmu hormonów tarczycy. Dodatkowo selen, posiadający właściwości antyoksydacyjne, może przeciwdziałać reaktywnym formom tlenu, jako produkt uboczny w syntezie hormonów tarczycy.

KOENZYM Q 10:

Ze wszystkich komórek organizmu, oocyty zawierają najwięcej mitochondriów. Nie jest to zaskakujące, ponieważ mitochondria są organellami odpowiedzialnymi za produkcję energii . Koenzym Q10 (CoQ10) jest mikroelementem biorącym udział w produkcji energii w mitochondriach i wspomagającym prawidłową kondycję mitochondriów.

Przez pewien czas wydawało się, że brakuje dowodów wskazujących na potrzebę suplementacji koenzymem Q10. Jednak ostatnie badania wykazały, że poziom koenzymy Q10 może znacznie spadać wraz z wiekiem.

JOD:

Jod jest bardzo istotny w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Gruczoł tarczycy produkuje hormony które są kluczowymi regulatorami procesów wzrostu i metabolizmu. Dlatego istotne jest, żeby przyszłe matki miały wystarczającą podaż jodu, aby wspierać nie tylko siebie, ale i dziecko. Mimo, iż w obszarach niedoboru jodu takich jak Polska, Austria, Szwajcaria i Niemcy niektóre środki spożywcze są wzbogacane w jod (na przykład sól), zapotrzebowanie jodu wciąż nie jest wystarczające dla potrzeb przyszłych matek. W przeciwieństwie do tego, kobiety z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy (np. chorobą Hashimoto) powinny unikać jodu, ponieważ nadmiar tego pierwiastka wykazuje pogorszenie objawów choroby. Stąd witaminy płodności dla tych pacjentów muszą być wolne od jodu.